dlaczego psychoterapia?

Psychoterapia jest skuteczną w pomocy w szerokim spektrum problemów psychicznych. Do psychoterapeuty warto się zgłosić, kiedy czujemy, że cierpimy, bo nie radzimy sobie w określonych sytuacjach, trudno nam wchodzić lub utrzymywać wartościowe relacje z innymi ludźmi, czujemy uporczywy lęk, mamy problemy z regulacją emocji, mamy zaniżoną samoocenę, nie możemy poradzić sobie z utratą, często się martwimy, czy czujemy, że nasze samopoczucie, relacje, czy nawet życie nie jest takie jakbyśmy chcieli.

Pomogę Ci zrozumieć przyczyny problemu i wspólnie wypracować drogę do znalezienia ulgi w cierpieniu. Do poszukiwania pomocy u psychoterapeuty mogą nas skłonić wszelkiego rodzaju problemy psychiczne, które utrudniają Twoje funkcjonowanie.

KIM JESTEM

natalia2

dr Natalia Wójcik

Ukończyłam psychologię w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie również obroniłam doktorat w tej dziedzinie. Aktualnie jestem adiunktem na Uniwersytecie SWPS.

Jestem psychoterapeutką, ukończyłam całościowe 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej, zgodne ze standardami European Association for Behavioural and Cognitive Psychotherapies i uzyskałam Certyfikat PTTPB nr 1378. Ukończyłam również szkolenie z Terapii Schematu przygotowujące do uzyskania certyfikatu ISST. Uczestniczę w całościowym kursie z metody Somatic Experiencing. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) i The Society for Personality and Social Psychology (SPSP). Swoją pracę poddaję regularnej superwizji w nurcie Terapii Schematu, CBT, ACT, SE oraz psychodynamicznym.

Doświadczenie kliniczne zdobywałam między innymi w Szpitalu Uniwersyteckim oraz Szpitalu im. Babińskiego w Krakowie. Od 8 lat organizuję i udzielam się w wielu wydarzeniach psychoedukacyjnych. Aktywnie pracuję w projektach naukowych i biorę udział w konferencjach. W swojej pracy korzystam głównie z metod tzw. trzeciej fali, w szczególności terapii ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), terapii schematów i terapii opartej o mindfulness. Interesuję się integracją doświadczeń psychodelicznych.

Bardzo istotne jest dla mnie indywidualne podejście do pacjenta, które polega na zaangażowanej współpracy. Przy akceptacji całej osoby pacjenta w każdym momencie relacji i pogłębianiu rozumienia problemu, ważna jest dla mnie konsekwentna praca w kierunku zmiany, której celem jest polepszenie funkcjonowania w sferach, które do tej pory wiązały się z cierpieniem.

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię?

  • Masz wrażenie, że nic Cię nie cieszy, Twój nastrój jest obniżony przez większość czasu, nie masz ochoty podejmować działań, które wcześniej Cię interesowały.
  • Prawie nieustannie towarzyszy Ci napięcie i lęk, odczuwasz silny niepokój, masz problemy z koncentracją, często się stresujesz lub martwisz o przyszłość, trudno Ci odpoczywać i poczuć spokój.
  • Boisz się oceny innych ludzi, często zastanawiasz się co inni o Tobie myślą, unikasz sytuacji społecznych bądź czujesz się w nich bardzo zagubiony/a.
  • Masz trudności w relacjach z innymi ludźmi, często popadasz w konflikty bądź jesteś bardzo uległy/a, trudno Ci wyrażać swoje zdanie.
  • Twoja codzienność jest pełna różnych rytuałów takich jak porządkowanie, mycie, sprawdzanie, liczenie, a w Twoich myślach często pojawiają się natrętne treści, które są nieprzyjemne bądź budzą Twój lęk.
  • Trudno Ci opanować złość, szybko tracisz cierpliwość, inni opisują Cię jako osobę drażliwą.
  • Masz wrażenie, że nie radzisz sobie emocjami, bardzo silnie je odczuwasz i zauważasz, że potrafią się gwałtownie zmieniać.
  • Masz problemy, które Cię przytłaczają, nie możesz sobie z nimi poradzić.
  • Przeżyłeś/aś traumatyczne doświadczenie, które wraca do Ciebie w postaci natrętnych wspomnień, obrazów, czy snów.
  • Jesteś w sytuacji kryzysu wynikającej z utraty kogoś bliskiego (śmierć, rozstanie, wyjazd), utraty pracy, problemów w związku.
  • Miewasz myśli samobójcze, nie widzisz nadziei na poprawę swojego funkcjonowania.
4
2

PROBLEMY Z JAKIMI NAJCZĘŚCIEJ PRACUJĘ

Powyższe problemy mogą świadczyć o tym, że cierpisz na jakieś zaburzenie lub zaburzenia psychiczne. Zaburzenia i choroby psychiczne, z którymi najczęściej zmagają się moi pacjenci to:

  • Zaburzenia nastroju – depresja, choroba afektywna-dwubiegunowa
  • Zaburzenia lękowe (tzw. nerwice) – zespół lęku uogólnionego, fobia społeczna, ataki paniki (lęk napadowy), zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD, nerwica natręctw), lęk o zdrowie
  • Zaburzenia osobowości – osobowość chwiejna emocjonalnie (borderline), osobowość narcystyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, mieszane zaburzenia osobowości
  • Zaburzenia adaptacyjne – po przeżyciu kryzysu lub nagłej zmiany sytuacji życiowej
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD) i złożony zespół stresu pourazowego

Ponadto pracuję z osobami, które nie cierpią na konkretne zaburzenie psychiczne, ale odczuwają ból psychiczny bądź mają pewne deficyty (np. regulacji emocji, umiejętności społecznych czy organizacji pracy), które utrudniają im prowadzenie satysfakcjonującego życia.

Pamiętaj, że nie musisz się sam/a diagnozować! Jeśli czujesz cierpienie psychiczne, zgłoś się – pomogę Ci nazwać problem, zrozumieć jego możliwe przyczyny i wspólnie znaleźć rozwiązania.

Jak pracuję:

Psychoterapia odbywa się stacjonarnie w Krakowie. Pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym, korzystając z metod trzeciej fali tego podejścia tzn. terapii schematów, terapii dialektyczno-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania.

KONSULTACJE

Początkowe 1-3 spotkania to sesje konsultacyjne, w trakcie których zapoznam się z Twoim problemem i wspólnie zastanowimy się nad celem (bądź celami) terapii. Formujemy wstępną konceptualizację Twojego problemu, która obejmuje wstępne hipotezy dotyczące podłoża i mechanizmów trudności, z którymi się zgłaszasz. Na tej podstawie ustalamy kierunek naszych spotkań.

JAK WYGLĄDA SESJA TERAPII

Sesje terapeutyczne odbywają się 1 raz (rzadziej 2 razy) w tygodniu. Sesja zazwyczaj rozpoczyna się od krótkiego omówienia czasu, który minął od poprzedniej wizyty. Następnie ustalamy temat lub plan danego spotkania bądź kontynuujemy temat z poprzedniej sesji.

Przebieg spotkań jest uzależniony od problemu nad jakim pacjent aktualnie pracuje. Często poszukujemy zniekształceń poznawczych, nieadaptacyjnych przekonań i mechanizmów podtrzymujących problem oraz sposobów na przełamanie tych negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Czasami na sesji ćwiczymy stosowanie nowych umiejętności np. komunikacji potrzeb lub regulowania emocji. Zazwyczaj poświęcamy trochę czasu na rozmowę o wnioskach wyciągniętych z zadania z poprzedniego tygodnia, a także zaplanowanie kolejnego zadania, które ma na celu wdrożenie i sprawdzenie efektywności nowych strategii radzenia sobie.

Warto zaznaczyć, że to nad czym pracujemy podczas terapii może ulegać zmianie. Informacja zwrotna od terapeuty czy też większy wgląd we własne myśli, uczucia i zachowania pozwala na identyfikację nowych problemów, które mogą być dołączane do konceptualizacji. Od pacjenta zależy, czy chce podjąć pracę nad zauważonym problemem.

Gabinet ul. Flisacka 3a Kraków

zdjcie-21.11.2022-19-29-58

Nurty. Miejsce Psychoterapii i Psychoedukacji

zdjcie-21.11.2022-19-30-17

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ

Aby zapisać się na wizytę możesz napisać do mnie e-mail: nwojcik.psychoterapia@gmail.com W treści podaj interesujący Cię termin (lub Twoje możliwości).

Zachęcam do zapoznania się z ofertą psychoterapii w ośrodku, w którym pracuję. “Nurty” Miejsce Psychoterapii i Psychoedukacji, które działa pod Fundacją Bez Klamek. Tutaj możesz znaleźć więcej informacji: https://www.fundacjabezklamek.pl/psychoterapia/

Napisz do nas

Nie ma nas teraz w pobliżu. Zostaw wiadomość, a odpiszemy najszybciej jak to możliwe :)

Not readable? Change text.