Psychoterapia psychodynamiczna

Czym jest terapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna to oparta na dowodach naukowych metoda leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. Ten rodzaj terapii zakłada długotrwałą więź między osobą leczącą a pacjentem/pacjentką. Sama nazwa tej metody nawiązuje do rozumienia psychiki człowieka jako dynamicznego umysłu.

Według teorii psychodynamicznych możemy obserwować w psychice takie zjawiska jak:

• Ruch między świadomym, a nieświadomym
  • Relacja przeszłości do tu i teraz (matryca pierwszych relacji wpływa na relacje obecne)
  • Relacje id, ego, superego
  • Dynamika między obiektami wewnętrznymi
  • Dynamika konfliktów
  • Ruch między obrazami ja idealnego, a ja realnym
  • Relacja przeniesieniowa – kim jest dla mnie terapeut(k)a
  • Ruchy popędów
  • Ruch do indywiduacji
  • Dynamika zmian objawu

Jak wygląda proces terapii?

Psychoterapia psychodynamiczna jest oparta na teoriach psychoanalitycznych, ale praktyka kliniczna nieco różni się od tradycyjnej i współczesnej psychoanalizy. Terapia psychodynamiczna odbywa się w fotelach i zazwyczaj nie przekracza częstotliwości jednej lub dwóch sesji w tygodniu. Jej celem jest leczenie, ustanie cierpienia i objawów. Tak jak w psychoanalizie, badane jest przeniesienie i przeciwprzeniesienie. Istotne jest łączenie konfliktów przeszłych z obecnymi. W psychoterapii psychodynamicznej używa się takich technik jak interpretacja, klaryfikacja, praca z materiałem nieświadomym, praca oparta na przeniesieniu. Dużą rolę odgrywa rozpoznanie zarówno zasobów jak i destrukcyjnych obszarów życia pacjenta czy pacjentki. Ważnymi kwestiami są także zahamowania i ocenzurowanie treści psychicznej i manifestacja tego zjawiska w życiu codziennym,. Również nadmierne odhamowanie jest ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku osób z niedojrzałą osobowością lub z trudnością kontroli impulsów. Psychoterapia psychodynamiczna bierze także pod uwagę kompleksy kulturowe, wpływ historii indywidualnej i zbiorowej, a także przekazów transgeneracyjnych na życie jednostki.
Taka terapia, o ile nie jest w odmianie krótkoterminowej, trwa od roku do kilku lat. Nie wyklucza stosowania farmakoterapii. Polecana jest osobom żyjącym z zaburzeniami afektywnymi, lękowymi, pourazowymi, osobowościowymi a nawet u części pacjentów z rozpoznaniem psychozy.
Psychoterapia psychodynamiczna może być prowadzona indywidualnie, jako terapia pary oraz jako terapia grupowa.

Jeżeli szukasz psychoterapii w Krakowie, możesz zapisać się w naszym ośrodku Nurty, korzystając z dwóch prostych sposobów: