Zaburzenia odżywiania, to problem, który dotyka ludzi każdej płci w szerokim przedziale wiekowym. Zaburzenia te związane są z obrazem własnego ciała i błędnymi przekonaniami na temat jedzenia, mogą skutkować problemami w relacjach i są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych i śmierci. Cztery lata po ostatnim wydarzeniu dotyczącym zaburzeń odżywiania, powróciliśmy z tym tematem i poruszyliśmy go również w kontekście nowych form zaburzeń odżywiania oraz podejścia terapeutycznego i dietetycznego do ich leczenia, ponieważ obecnie coraz więcej osób doświadcza trudności w odnalezieniu się w natłoku informacji dotyczących form zdrowego odżywiania się i wyglądu.
Ekspertkami, które wzięły udział w wydarzeniu były: dr n. med. Agnieszka Ostachowska-Gąsior (dietetyczka) oraz mgr Joanna Ignatowicz (psycholog i psychoterapeutka)
Kiedy: 28 stycznia 2020 r. Gdzie: Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 18
W trakcie wydarzenia zastanawialiśmy się nad możliwymi problemami i korzyściami dla zdrowia psychicznego, które wiążą się z użytkowaniem mediów społecznościowych. Czy social media mogą wzmacniać destrukcyjne zachowania? A może umożliwiają uzyskanie pomocy osobom w kryzysie psychicznym zanim jest “za późno”? Czy istnieją zaburzenia psychiczne związane z używaniem mediów społecznościowych? Jakie są pozytywne aspekty powszechnego dostępu do social mediów dla zdrowia psychicznego? To tylko niektóre z wątków, które udało nam się omówić. 🙂
Naszymi gośćmi byli: mgr Agata Patoła – specjalsitka od social media oraz mgr Jacek Legierski – psycholog i psychoterapeuta
Kiedy: 10 grudnia 2019 r. Gdzie: Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28
Międzynarodowa organizacja Autism Europe podaje, że zaburzenia ze spektrum autyzmu występują u aż jednej osoby na sto. Spektrum zaburzeń autystycznych (ang. ASD) – tak nazywamy to, co znamy pod określeniem „autyzm” – nie mają ani jednej przyczyny, ani jednolitego przebiegu. Zaburzenia wchodzące w skład ASD mają bardzo różne symptomy i poziom objawów. W związku, z tym diagnoza tych zaburzeń oraz odpowiedniej terapii jest skomplikowanym procesem wymagającym dużego zaangażowania ze strony specjalistów, jak i opiekunów.
Na spotkaniu udało nam się omówić specyfikę zaburzeń ze spektrum autyzmu, co jest dla nich charakterystyczne, ich potencjalne przyczyny oraz spsoby terapii.
Podczas dyskusji towarzyszyły nam specjalistki: mgr Karolina Sobierska i dr Ewa Bielańska
Kiedy: 14 maja 2019 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
Tematem naszego 24. spotkania były bliskie związki. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami dr hab. Magdaleną Śmieją, dr Cezarym Sękalskim oraz mgr Anna Sladkowską zastanawialiśmy się co robić, aby nasz związek był jak najbardziej udany.
W czasie spotkania dowiedzieliśmy się m.in, że definicja idealnego związku nie istnieje, a w kontekście utrzymywania dobrej relacji duże znaczenie ma poziom inteligencji emocjonalnej u obojga partnerów. Poruszyliśmy również zagadnienie terapii par – z jakimi problemami pary zgłaszają się najczęściej i jak najskuteczniej pomóc im wyjść z kryzysu.
Serdecznie dziękujemy Wam za zainteresowanie i przybycie!
Kiedy: 09 kwietnia 2019r. Gdzie: Barka, ul. Podgórska 16
Praktyka mindfulness (uważności) w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Ze względu na korzyści, które niesie za sobą w kontekście m.in radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami coraz częściej bywa stosowana w kontekście oddziaływań terapeutycznych.
Dlaczego praktykowanie uważności może poprawiać jakość życia? Podczas naszego grudniowego spotkania staraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie, a także zastanowić się jakie pułapki niesie ze sobą niewłaściwe rozumienie istoty “mindfulness”. Udało nam się również przećwiczyć poszczególne praktyki na sobie 🙂
Podczas dyskusji towarzyszyli nam doświadczeni trenerzy mindfulness z Krakowa: p. Maciej Frąckowiak i p. Dawid Faron
Kiedy: 17 grudnia 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
“Trudne doświadczenie nie zawsze staje się traumą. Traumę rozpoznajemy po psychologicznych konsekwencjach, jakie pewnie zdarzenia mają dla danej jednostki, a nie po charakterystykach samego wydarzenia” – to jedna z podstawowych lekcji, jakie mogliśmy wynieść ze spotkania wokół zagadnienia traumy.
Dzięki psychoterapeutom (p. Igorowi Pietkiewiczowi i p. Dorocie Węgrzyn) dowiedzieliśmy się, jakie objawy i zaburzenia są często związane z traumatycznymi przeżyciami, od czego może zależeć (na poziomie jednostkowym i sytuacyjnym) podatność na przeżycie pewnych wydarzeń jako traumy i w jaki sposób psychoterapeuci pomagają pacjentom, którzy cierpią z powodu przeżytych traum. Bardzo dziękujemy specjalistom za podzielenie się cennym kawałkiem praktycznej wiedzy i Wam drodzy goście za tak dużą frekwencję!
Kiedy: 30 października 2018r. Gdzie: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11
Tematem naszego wrześniowego spotkania były zaburzenia preferencji seksualnych. Rozmawialiśmy m.in. o tym, gdzie kończy się poszukiwanie różnorodności, a zaczynają zaburzenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Naszym gościem był dr n.med. Łukasz Müldner-Nieckowski – specjalista psychiatra, seksuolog, certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, asystent w Pracowni Seksuologii Katedry Psychiatrii UJ CM w Krakowie
Kiedy: 25 września 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
Każdy z nas przeżywa momenty, kiedy czuje się jakby był poza sobą, czy z perspektywy trzeciej osoby przyglądał się sytuacji, w której sam uczestniczy. Wielu z nas marzy na jawie bądź zatapia się we własne myśli chwilowo tracąc kontakt z otoczeniem.
Wyobraźmy sobie jednak stan, w którym wszystkie podstawowe elementy – takie jak świadomość, pamięć, percepcja, tożsamość – stanowiące o tym, kim jesteśmy ulegają rozpadowi i przestają dawać nam poczucie tego, że jesteśmy spójnym “sobą”. Tak właśnie wygląda zjawisko zwane zaburzeniem dysocjacyjnym.
Dowiedzieliśmy się, jakie mogą być przyczyny i objawy zaburzeń dysocjacyjnych, jak wygląda ich diagnoza i możliwe leczenie. Mogliśmy również posłuchać o przeżyciach osób doświadczających dysocjacji, a także dowiedzieć się skąd wzięło się pojęcie “rozdwojenie jaźni” oraz jaki jest związek zaburzeń dysocjacyjnych ze schizofrenią.
Gośćmi spotkania byli wybitni specjaliści, którzy przyjechali do nas aż z Katowic: dr Igor Pietkiewicz (psycholog, psychoterapeuta) oraz dr Radosław Tomalski (psychiatra, psychoterapeuta). Byliśmy zaszczyceni ich obecnością! Mamy nadzieję, że dzięki nim uzyskaliście sporo nowej wiedzy. 🙂
Kiedy: 24 kwietnia 2018r. Gdzie: Hevre, ul. Meiselsa
Wyobraź sobie, że jednego dnia masz w sobie ogromne pokłady energii, jesteś gotowy podjąć wiele ryzykownych decyzji, czujesz euforię i jesteś niezwykle (nad)produktywny. Kilka dni później, czujesz się przygnębiony, nie jesteś w stanie wstać rano z łóżka, opuszczasz dzień w pracy, nie odpowiadasz na wiadomości od bliskich, co tylko potęguje Twoje uczucie zmartwienia i beznadziei. A teraz, wyobraź sobie, że Twoje życie to nieustanny roller-coaster pomiędzy tymi dwoma stanami… Tak może wyglądać życie z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym.
Ekspertów zapytaliśmy m. in. o to:
– Czym jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe?
– Czy oznacza ono tak zwane rozdwojenie jaźni/dysocjację osobowości?
– Czy mania stanowi lepszy okres w życiu chorego?
– Jakie są czynniki ryzyka zachorowania?
Gośćmi spotkania byli wyjątkowi specjaliści: prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek (psychiatra) oraz dr Grzegorz Mączka (psycholog, psychoterapeuta). Bardzo dziękujemy Wam za obecność!
Kiedy: 20 marca 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
Ból jest subiektywnie przykrym i negatywnym wrażeniem zmysłowym powszechnie kojarzonym z bodźcami uszkadzającymi tkankę lub zagrażającym ich uszkodzeniu. Na spotkaniu przyjrzeliśmy się zjawisku bólu z odrobinę odmiennej perspektywy – rozmawialiśmy o zagadnieniu somatyzacji. Termin somatyzacja oznacza tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów somatycznych (cielesnych). Ból w tej formie nie jest reakcją na fizjologiczny mechanizm uszkodzenia, ale przejawem dolegliwości psychicznych takich jak np. lęk.
Na spotkaniu staraliśmy się spojrzeć na postać człowieka jako nierozerwalną całość – całość psychofizyczną. Zastanowiliśmy się również nad pytaniami:
– W jaki sposób problemy psychiczne mogą wywoływać objawy obecne w ciele?
– Jakie są najczęstsze przejawy somatyzacji?
– Jak leczy się osoby doświadczające problemów związanych z somatyzacją m.in. bólu?
Naszymi gośćmi specjalnymi byli: mgr Weronika Kałwak – psycholog i filozof, doktorantka w Zakładzie Psychologii Zdrowia Instytutu Psychologii UJ, badania które obecnie prowadzi dotyczą podejmowanych przez lekarzy praktyk badania bólu pacjentów,
– dr n. med. Jerzy Sobański – specjalista psychiatra, psychoterapeuta.
Kiedy: 25 stycznia 2018r. Gdzie: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11
5.12 odbyło się spotkanie poświęcone zaburzeniom psychicznym związanym z nastrojem oraz lękiem wśród dzieci.
Staraliśmy się zmierzyć z mitami dotyczącymi objawów zaburzeń i terapii stosowanej u najmłodszych pacjentów. Poszukiwaliśmy odpowiedzi m.in. na takie pytania:
-Jak często diagnozuje się zaburzenia lękowe i nastroju u dzieci?
-Jak wygląda praca terapeutyczna z dzieckiem?
-Jakie miejsce zajmuje choroba w samoświadomości dziecka?
Gośćmi specjalnymi spotkania były dr Aleksandra Lorenc-Steinmec – psycholog kliniczny, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna młodzieży i dorosłych oraz mgr Alicja Zaremba – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży.
Kiedy: 5 grudnia 2017 Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
23 i 24.10 spotkaliśmy się dwukrotnie, aby porozmawiać o zawodzie psychoterapeuty. Były to wydarzenia towarzyszące Trójkonferencji 2017 „Obcy. Inny. Taki sam w Psychoterapii”.
Pierwsze spotkanie “Know how – jak zostać psychoterapeutą” (23.10) było adresowane szczególnie do osób, które będąc dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej rozważają możliwość kształcenia się w obszarze psychoterapii. Podczas spotkania omówiliśmy m.in formalne kwestie związane ze zdobyciem zawodu psychoterapeuty, takie jak wymogi związane ze szkoleniem terapeutycznym i procesem certyfikacyjnym. Rozmawialiśmy także o praktycznych aspektach rozpoczynania własnej kariery zawodowej. Naszymi gośćmi byli: – mgr Anna Król-Kuczkowska – psycholog, psychoterapeutka – mgr Zofia Milska-Wrzosińska – psycholog, psychoterapeutka, współzałożycielka Laboratorium Psychoedukacji – prof. Andrzej Kokoszka – psychiatra, psycholog kliniczny, psychoterapeuta
Na drugim spotkaniu „Kim jestem jako psychoterapeuta? O procesie stawania się specjalistą” spojrzeliśmy na zawód psychoterapeuty z perspektywy humanistyczno-egzystencjalnej. W trakcie dyskusji zastanawialiśmy się m.in. nad tym, co skłania ludzi do wybierania zawodu psychoterapeuty, jakie są korzyści z tym związane oraz co może zrobić psychoterapeuta z trudnymi doświadczeniami pojawiającymi się podczas terapii. Swoimi refleksjami i doświadczeniami podzielili się z nami: – dr hab. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz – psycholog, psychoterapeutka – mgr Wojciech Hańbowski – psychoanalityk szkoleniowy.
Kiedy: 23 i 24 października 2017 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11
Termin „psychologia” oznacza w klasycznej grece naukę o duszy, zatem psychoterapia mogłaby być rozumiana jako owej duszy leczenie… Kwestia duchowości i religijności w psychologii w ogóle, a w psychoterapii szczególnie, budzi różnego rodzaju kontrowersje. Czy psychoterapia „zabija” duchowość? Czy duchowość i religijność może być pomocna przy wychodzeniu z kryzysów?
Podczas majowego spotkania zastanowiliśmy się, w jaki sposób można rozumieć duchowość, religię i psychoterapię.
Gośćmi specjalnymi byli znakomici specjaliści:
– dr Jacek Prusak – jezuita, doktor psychologii, psychoterapeuta
– dr Andrzej Molenda – psycholog, religioznawca, psychoterapeuta, naukowo zajmujący się relacją między zdrowiem psychicznym a religijnością
Pytania, nad którymi się zastanowiliśmy to m.in.:
– Czy duchowość zawsze przekłada się na wiarę?
– Na czym polega psychoterapia prowadzona przez osobę duchowną?
– W jaki sposób duchowość łączy się ze zdrowiem psychicznym?
– Czy ksiądz-spowiednik jest postrzegany jako terapeuta?
– Czy opętanie to sprawa duchowa czy kliniczna?
Kiedy: 23 maja 2017 Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11
Każdego dnia w Polsce średnio 17 osób odbiera sobie życie. Samobójstwo często traktowane jest jak temat tabu, co sprawia, że narasta wokół niego wiele mitów i krzywdzących przekonań. W niektórych sytuacjach jest ono w nadmierny sposób nagłaśnianie i szeroko komentowane. Nie daje to jednak odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytanie: Dlaczego?
Na spotkaniu zastanawialiśmy się, w jaki sposób można rozumieć próby samobójcze i samobójstwo dokonane. Zadaliśmy też pytania:
– Dlaczego liczba samobójstw rośnie?
– Dlaczego mówi się, że mężczyźni są skuteczniejsi?
– Czy możemy zauważyć problem wcześniej i zdążyć z pomocą?
Naszym gościem był lek med. Marcin Zygmuntowicz, specjalista psychiatra.
Kiedy:14 marca 2017 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11
Obecnie dużo mówi się o biologicznym podłożu cierpienia psychicznego. Istnieje wiele metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych, choć najpopularniejsze są farmakoterapia oraz psychoterapia. Na spotkaniu zastanawialiśmy się, czy te dwie metody wykluczają się czy też uzupełniają? Dyskutowaliśmy nad tym, w jaki sposób można myśleć o leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych: “leki a psychoterapia” kontra “leki i psychoterapia”. Zadaliśmy sobie wiele pytań, min.:
– Co jest skuteczniejsze: psychoterapia czy farmakoterapia? Czy można porównywać te metody leczenia?
– Jakie są skutki uboczne leków i psychoterapii?
– Jak wygląda współpraca między psychiatrami a psychoterapeutami w szpitalach i poradniach?
– Czy są zaburzenia i choroby które można leczyć tylko lekami lub tylko psychoterapią?
Gośćmi byli specjaliści pracujący w ośrodkach leczenia zdrowia psychicznego: dr hab. med. Maciej Pilecki, specjalista psychiatra, psychoterapeuta; lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra; mgr Tadeusz Reimus, psychoterapeuta, coach, trener.
Kiedy: 15 grudnia 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak wygląda proces psychoterapeutyczny i czego można się po nim spodziewać. Odpowiedzieliśmy sobie min. na te pytania:
– Jakie są charakterystyczne zjawiska w psychoterapii?
– Z jakim problemem można się zgłosić do psychoterapeuty?
– Czy ja muszę wiedzieć jaka terapia jest dla mnie dobra?
– Czy można korzystać z różnych form psychoterapii jednocześnie?
– Czy psychoterapia boli?
Naszymi Gośćmi były psychoterapeutki mgr Milena Kużdub i mgr Zuzanna Kasprzak
Kiedy: 27 października 2016 r., Gdzie: Sweet Life
Spotkanie dotyczyło zaburzeń odżywiania. Zadaliśmy sobie wiele pytań, m.in:
– Czy wystarczy zacząć jeść żeby wyzdrowieć?
– Kiedy objadanie się staje się zaburzeniem?
– Czy wymiotowanie może być rodzajem diety?
– Czy przez zaburzenia odżywiania można zachorować na demencję?
Zastanawialiśmy się też jak można pomóc sobie lub bliskiej osobie, która zmaga się z problemami związanymi z odżywaniem.Naszym Gościem była prof. dr hab. Barbara Józefik – psychoterapeutka i specjalista II st. z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.
Kiedy: 30 czerwca 2016 r. Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10
W Polsce wciąż tematyka tożsamości płciowej jest obciążona niewiedzą i ogromną ilością stygmatyzujących mitów. W związku z tym, w ramach Queerowego Maja odbyło się nasze spotkanie pod hasłem “Płeć, w której żyję”. Zastanawialiśmy się nad bardzo podstawowymi, choć wcale nieprostymi zagadnieniami dotyczącymi identyfikacji płciowej, m.in.
– Czym w ogóle jest płeć?
– Czy jest to zjawisko binarne?
– Co może warunkować naszą tożsamość płciową?
– Co oznacza termin genderqueer?
Naszym Gościem była mgr Marta Dora – psycholog, psychoterapeutka, członkini Fundacji Trans-Fuzja
Kiedy: 22 maja 2016 r. Gdzie: Cafe Szafe, ul Felicjanek 10
Na spotkaniu dotyczącym uzależnień odnieśliśmy się do często zadawanych pytań:
– Czy osoby uzależnione mają słaby charakter?
– Czy jest się uzależnionym przez całe życie?
– Czym różni się “normalne” picie od alkoholizmu?
– Kiedy wybrać się do specjalisty?
Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra oraz mgr Anna Bobola, terapeutka uzależnień.
Kiedy: 24 kwietnia 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11
Na spotkaniu rozmawialiśmy m.in. o tym:
– Co dzieje się wewnątrz szpitali psychiatrycznych?
– Jak można się tam dostać i jak opuścić?
– Czy możliwe jest leczenie (się) bez zgody?
– Co w ogóle oznacza leczenie się na oddziale psychiatrycznym?
Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Zbigniew Ćwikliński, specjalista psychiatra oraz lek. med. Ewa Niezgoda, specjalista psychiatra, psychoterapeutka.
Kiedy: 20 marca 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11
Na spotkaniu zadaliśmy sobie pytania:
– Czym różni się strach od lęku?
– W jaki sposób leczy się zaburzenia lękowe?
– Kiedy rozpoznać moment, w którym należy wybrać się do specjalisty?
– Czy da się wyeliminować lęk ze swojego życia?
– Co mają wspólnego zaburzenia lękowe z nerwicą?
Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra oraz mgr Małgorzata Bletek, psycholog i psychoterapeutka.
Kiedy: 21 lutego 2016 r Gdzie: METAFORMA Cafe
Na spotkaniu poznaliśmy definicję psychoterapii oraz czynniki, które wypływają na jej skuteczność. Zastanawialiśmy się min. nad tym czym różni się CBT od psychoanalizy oraz ile może trwać psychoterapia.
O doświadczeniu w pracy w poszczególnych podejściach opowiedzieli nasi goście: mgr Edyta Biernacka – psychoanalityczka, mgr Zofia Pierzchała – psychoterapeutka Gestalt i dr n .med. Grzegorz Mączka – psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Kiedy: 29 marca 2015r., Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10
Na spotkaniu nakreśliliśmy czym jest depresja i odnieśliśmy się do mitów dotyczących tej choroby, min. utożsamiania jej z lenistwem, czy „dołkiem”. Opowiedziałyśmy o naszych badaniach dotyczących postrzegania społecznego zaburzeń afektywnych. O pracy z osobami chorymi na depresję mówił nasz gość specjalny – dr n. med. Grzegorz Mączka, psycholog i psychoterapeuta.
Kiedy: 17 grudnia 2014 r. Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10
Spotkanie dotyczyło psychologii osób LGBTQIA. Mówiliśmy o tym jak zmieniało się ujęcie różnych orientacji, tożsamości, postaw i zachowań seksualnych w kontekście patologii i zdrowia psychicznego. O specyfice pracy psychologicznej z osobami LGBTQIA rozmawialiśmy z naszymi gośćmi – dr Grzegorzem Iniewiczem, dr Bartoszem Grabskim oraz Magdaleną Mijas, redaktorami książki “Wprowadzenie do psychologii LGB”.
Kiedy: 12 maja 2014 r. Gdzie: Kawiarnia „Cudowne Lata”
Przypomnieliśmy jakie są różnice między zawodami psychologa, psychoterapeuty i psychiatry. Nakreśliliśmy również czym jest schizofrenia i odnieśliśmy się do mitów dotyczących tej choroby. O pracy z osobami chorymi na schizofrenię opowiedział nasz Gość – dr n. med. Mariusz Furgał, psychiatra i psychoterapeuta.
Kiedy:15 kwietnia 2014 r. Gdzie: MASSOLIT Books & Cafe
Opowiedzieliśmy m.in. o różnicach miedzy zawodami psychologa, psychoterapeuty i psychiatry oraz zarysowaliśmy czym są zaburzenia psychiczne, jakie ich rodzaje wyróżniamy i gdzie można szukać pomocy. Wyjaśniliśmy czym są zaburzenia osobowości, tłumacząc dlaczego błędne jest powszechne przekonanie iż osoba nimi dotknięta ma rozszczepioną tożsamość. Sposoby terapii tych ostatnich przedstawił gość specjalny – mgr Katarzyna Synówka, psychoterapeutka pracująca w KSPP oraz na OLZOiN w Szpitalu im. Babińskiego
Kiedy: 2 marca 2014 r., Gdzie: MASSOLIT Books & Cafe