Odc. 27. “Jeść czy nie jeść? Oto jest wyzwanie… O zaburzeniach odżywiania vol. 2”

Zaburzenia odżywiania, to problem, który dotyka ludzi każdej płci w szerokim przedziale wiekowym. Zaburzenia te związane są z obrazem własnego ciała i błędnymi przekonaniami na temat jedzenia, mogą skutkować problemami w relacjach i są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych i śmierci. Cztery lata po ostatnim wydarzeniu dotyczącym zaburzeń odżywiania, powróciliśmy z tym tematem i poruszyliśmy go również w kontekście nowych form zaburzeń odżywiania oraz podejścia terapeutycznego i dietetycznego do ich leczenia, ponieważ obecnie coraz więcej osób doświadcza trudności w odnalezieniu się w natłoku informacji dotyczących form zdrowego odżywiania się i wyglądu.

Ekspertkami, które wzięły udział w wydarzeniu były: dr n. med. Agnieszka Ostachowska-Gąsior (dietetyczka) oraz mgr Joanna Ignatowicz (psycholog i psychoterapeutka)

Kiedy: 28 stycznia 2020 r. Gdzie: Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 18

Odc. 26 “Like potrzebny od zaraz. O wpływie social mediów na zdrowie psychiczne”

W trakcie wydarzenia zastanawialiśmy się nad możliwymi problemami i korzyściami dla zdrowia psychicznego, które wiążą się z użytkowaniem mediów społecznościowych. Czy social media mogą wzmacniać destrukcyjne zachowania? A może umożliwiają uzyskanie pomocy osobom w kryzysie psychicznym zanim jest “za późno”? Czy istnieją zaburzenia psychiczne związane z używaniem mediów społecznościowych? Jakie są pozytywne aspekty powszechnego dostępu do social mediów dla zdrowia psychicznego? To tylko niektóre z wątków, które udało nam się omówić. 🙂

Naszymi gośćmi byli: mgr Agata Patoła – specjalsitka od social media oraz mgr Jacek Legierski – psycholog i psychoterapeuta

Kiedy: 10 grudnia 2019 r. Gdzie: Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28

Odc. 25. “O zaburzeniach ze spektrum autyzmu”

Międzynarodowa organizacja Autism Europe podaje, że zaburzenia ze spektrum autyzmu występują u aż jednej osoby na sto. Spektrum zaburzeń autystycznych (ang. ASD) – tak nazywamy to, co znamy pod określeniem „autyzm” – nie mają ani jednej przyczyny, ani jednolitego przebiegu. Zaburzenia wchodzące w skład ASD mają bardzo różne symptomy i poziom objawów. W związku, z tym diagnoza tych zaburzeń oraz odpowiedniej terapii jest skomplikowanym procesem wymagającym dużego zaangażowania ze strony specjalistów, jak i opiekunów.

Na spotkaniu udało nam się omówić specyfikę zaburzeń ze spektrum autyzmu, co jest dla nich charakterystyczne, ich potencjalne przyczyny oraz spsoby terapii.

Podczas dyskusji towarzyszyły nam specjalistki: mgr Karolina Sobierska i dr Ewa Bielańska

Kiedy: 14 maja 2019 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 24 “Czy miłość Ci wszystko wybaczy? O trudnościach i wyzwaniach występujących w bliskich związkach”

Tematem naszego 24. spotkania były bliskie związki. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami dr hab. Magdaleną Śmieją, dr Cezarym Sękalskim oraz mgr Anna Sladkowską zastanawialiśmy się co robić, aby nasz związek był jak najbardziej udany.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się m.in, że definicja idealnego związku nie istnieje, a w kontekście utrzymywania dobrej relacji duże znaczenie ma poziom inteligencji emocjonalnej u obojga partnerów. Poruszyliśmy również zagadnienie terapii par – z jakimi problemami pary zgłaszają się najczęściej i jak najskuteczniej pomóc im wyjść z kryzysu.

Serdecznie dziękujemy Wam za zainteresowanie i przybycie!

Kiedy: 09 kwietnia 2019r. Gdzie: Barka, ul. Podgórska 16

Odc. 23. “Obecny umysł. Podejście i techniki mindfulness”

Praktyka mindfulness (uważności) w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością. Ze względu na korzyści, które niesie za sobą w kontekście m.in radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami coraz częściej bywa stosowana w kontekście oddziaływań terapeutycznych.

Dlaczego praktykowanie uważności może poprawiać jakość życia? Podczas naszego grudniowego spotkania staraliśmy się odpowiedzieć na to pytanie, a także zastanowić się jakie pułapki niesie ze sobą niewłaściwe rozumienie istoty “mindfulness”. Udało nam się również przećwiczyć poszczególne praktyki na sobie 🙂

Podczas dyskusji towarzyszyli nam doświadczeni trenerzy mindfulness z Krakowa: p. Maciej Frąckowiak i p. Dawid Faron

Kiedy: 17 grudnia 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 22 “Było, ale nie minęło. O doświadczeniu traumy.”

“Trudne doświadczenie nie zawsze staje się traumą. Traumę rozpoznajemy po psychologicznych konsekwencjach, jakie pewnie zdarzenia mają dla danej jednostki, a nie po charakterystykach samego wydarzenia” – to jedna z podstawowych lekcji, jakie mogliśmy wynieść ze spotkania wokół zagadnienia traumy.

Dzięki psychoterapeutom (p. Igorowi Pietkiewiczowi i p. Dorocie Węgrzyn) dowiedzieliśmy się, jakie objawy i zaburzenia są często związane z traumatycznymi przeżyciami, od czego może zależeć (na poziomie jednostkowym i sytuacyjnym) podatność na przeżycie pewnych wydarzeń jako traumy i w jaki sposób psychoterapeuci pomagają pacjentom, którzy cierpią z powodu przeżytych traum. Bardzo dziękujemy specjalistom za podzielenie się cennym kawałkiem praktycznej wiedzy i Wam drodzy goście za tak dużą frekwencję!

Kiedy: 30 października 2018r. Gdzie: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 21. “Między fantazją a dysfunkcją. O zaburzeniach seksualnych”

Tematem naszego wrześniowego spotkania były zaburzenia preferencji seksualnych. Rozmawialiśmy m.in. o tym, gdzie kończy się poszukiwanie różnorodności, a zaczynają zaburzenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Naszym gościem był dr n.med. Łukasz Müldner-Nieckowski – specjalista psychiatra, seksuolog, certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, asystent w Pracowni Seksuologii Katedry Psychiatrii UJ CM w Krakowie

Kiedy: 25 września 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 20 “Czy to ja, czy już nie ja? O zaburzeniach dysocjacyjnych”

Każdy z nas przeżywa momenty, kiedy czuje się jakby był poza sobą, czy z perspektywy trzeciej osoby przyglądał się sytuacji, w której sam uczestniczy. Wielu z nas marzy na jawie bądź zatapia się we własne myśli chwilowo tracąc kontakt z otoczeniem.

Wyobraźmy sobie jednak stan, w którym wszystkie podstawowe elementy – takie jak świadomość, pamięć, percepcja, tożsamość – stanowiące o tym, kim jesteśmy ulegają rozpadowi i przestają dawać nam poczucie tego, że jesteśmy spójnym “sobą”. Tak właśnie wygląda zjawisko zwane zaburzeniem dysocjacyjnym.

Dowiedzieliśmy się, jakie mogą być przyczyny i objawy zaburzeń dysocjacyjnych, jak wygląda ich diagnoza i możliwe leczenie. Mogliśmy również posłuchać o przeżyciach osób doświadczających dysocjacji, a także dowiedzieć się skąd wzięło się pojęcie “rozdwojenie jaźni” oraz jaki jest związek zaburzeń dysocjacyjnych ze schizofrenią.

Gośćmi spotkania byli wybitni specjaliści, którzy przyjechali do nas aż z Katowic: dr Igor Pietkiewicz (psycholog, psychoterapeuta) oraz dr Radosław Tomalski (psychiatra, psychoterapeuta). Byliśmy zaszczyceni ich obecnością! Mamy nadzieję, że dzięki nim uzyskaliście sporo nowej wiedzy. 🙂

Kiedy: 24 kwietnia 2018r. Gdzie: Hevre, ul. Meiselsa

Odc. 19. “Na dwóch biegunach. Między manią a depresją”

Wyobraź sobie, że jednego dnia masz w sobie ogromne pokłady energii, jesteś gotowy podjąć wiele ryzykownych decyzji, czujesz euforię i jesteś niezwykle (nad)produktywny. Kilka dni później, czujesz się przygnębiony, nie jesteś w stanie wstać rano z łóżka, opuszczasz dzień w pracy, nie odpowiadasz na wiadomości od bliskich, co tylko potęguje Twoje uczucie zmartwienia i beznadziei. A teraz, wyobraź sobie, że Twoje życie to nieustanny roller-coaster pomiędzy tymi dwoma stanami… Tak może wyglądać życie z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym.
Ekspertów zapytaliśmy m. in. o to:
– Czym jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe?
– Czy oznacza ono tak zwane rozdwojenie jaźni/dysocjację osobowości?
– Czy mania stanowi lepszy okres w życiu chorego?
– Jakie są czynniki ryzyka zachorowania?

Gośćmi spotkania byli wyjątkowi specjaliści: prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek (psychiatra) oraz dr Grzegorz Mączka (psycholog, psychoterapeuta). Bardzo dziękujemy Wam za obecność!

Kiedy: 20 marca 2018r. Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 18 “Ból głowy czy w głowie?”

Ból jest subiektywnie przykrym i negatywnym wrażeniem zmysłowym powszechnie kojarzonym z bodźcami uszkadzającymi tkankę lub zagrażającym ich uszkodzeniu. Na spotkaniu przyjrzeliśmy się zjawisku bólu z odrobinę odmiennej perspektywy – rozmawialiśmy o zagadnieniu somatyzacji. Termin somatyzacja oznacza tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów somatycznych (cielesnych). Ból w tej formie nie jest reakcją na fizjologiczny mechanizm uszkodzenia, ale przejawem dolegliwości psychicznych takich jak np. lęk.

Na spotkaniu staraliśmy się spojrzeć na postać człowieka jako nierozerwalną całość – całość psychofizyczną. Zastanowiliśmy się również nad pytaniami:
– W jaki sposób problemy psychiczne mogą wywoływać objawy obecne w ciele?
– Jakie są najczęstsze przejawy somatyzacji?
– Jak leczy się osoby doświadczające problemów związanych z somatyzacją m.in. bólu?

Naszymi gośćmi specjalnymi byli: mgr Weronika Kałwak – psycholog i filozof, doktorantka w Zakładzie Psychologii Zdrowia Instytutu Psychologii UJ, badania które obecnie prowadzi dotyczą podejmowanych przez lekarzy praktyk badania bólu pacjentów,
– dr n. med. Jerzy Sobański – specjalista psychiatra, psychoterapeuta.

Kiedy: 25 stycznia 2018r. Gdzie: Metaforma Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 17 “Duże problemy małych ludzi. Czy dziecko może mieć depresję?”

5.12 odbyło się spotkanie poświęcone zaburzeniom psychicznym związanym z nastrojem oraz lękiem wśród dzieci.


Staraliśmy się zmierzyć z mitami dotyczącymi objawów zaburzeń i terapii stosowanej u najmłodszych pacjentów. Poszukiwaliśmy odpowiedzi m.in. na takie pytania:
-Jak często diagnozuje się zaburzenia lękowe i nastroju u dzieci?
-Jak wygląda praca terapeutyczna z dzieckiem?
-Jakie miejsce zajmuje choroba w samoświadomości dziecka?

Gośćmi specjalnymi spotkania były dr Aleksandra Lorenc-Steinmec – psycholog kliniczny, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna młodzieży i dorosłych oraz mgr Alicja Zaremba – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży.

Kiedy: 5 grudnia 2017 Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 15 i 16 “O byciu psychoterapeutą”

23 i 24.10 spotkaliśmy się dwukrotnie, aby porozmawiać o zawodzie psychoterapeuty. Były to wydarzenia towarzyszące Trójkonferencji 2017 „Obcy. Inny. Taki sam w Psychoterapii”.

Pierwsze spotkanie “Know how – jak zostać psychoterapeutą” (23.10) było adresowane szczególnie do osób, które będąc dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej rozważają możliwość kształcenia się w obszarze psychoterapii. Podczas spotkania omówiliśmy m.in formalne kwestie związane ze zdobyciem zawodu psychoterapeuty, takie jak wymogi związane ze szkoleniem terapeutycznym i procesem certyfikacyjnym. Rozmawialiśmy także o praktycznych aspektach rozpoczynania własnej kariery zawodowej. Naszymi gośćmi byli: – mgr Anna Król-Kuczkowska – psycholog, psychoterapeutka – mgr Zofia Milska-Wrzosińska – psycholog, psychoterapeutka, współzałożycielka Laboratorium Psychoedukacji – prof. Andrzej Kokoszka – psychiatra, psycholog kliniczny, psychoterapeuta

Na drugim spotkaniu „Kim jestem jako psychoterapeuta? O procesie stawania się specjalistą” spojrzeliśmy na zawód psychoterapeuty z perspektywy humanistyczno-egzystencjalnej. W trakcie dyskusji zastanawialiśmy się m.in. nad tym, co skłania ludzi do wybierania zawodu psychoterapeuty, jakie są korzyści z tym związane oraz co może zrobić psychoterapeuta z trudnymi doświadczeniami pojawiającymi się podczas terapii. Swoimi refleksjami i doświadczeniami podzielili się z nami: – dr hab. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz – psycholog, psychoterapeutka – mgr Wojciech Hańbowski – psychoanalityk szkoleniowy.

Kiedy: 23 i 24 października 2017 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11

Odc. 14 “Duchowość w psychoterapii. Czy psychoterapia to naprawdę leczenie duszy?”

Termin „psychologia” oznacza w klasycznej grece naukę o duszy, zatem psychoterapia mogłaby być rozumiana jako owej duszy leczenie… Kwestia duchowości i religijności w psychologii w ogóle, a w psychoterapii szczególnie, budzi różnego rodzaju kontrowersje. Czy psychoterapia „zabija” duchowość? Czy duchowość i religijność może być pomocna przy wychodzeniu z kryzysów?

Podczas majowego spotkania zastanowiliśmy się, w jaki sposób można rozumieć duchowość, religię i psychoterapię.
Gośćmi specjalnymi byli znakomici specjaliści:
– dr Jacek Prusak – jezuita, doktor psychologii, psychoterapeuta
– dr Andrzej Molenda – psycholog, religioznawca, psychoterapeuta, naukowo zajmujący się relacją między zdrowiem psychicznym a religijnością


Pytania, nad którymi się zastanowiliśmy to m.in.:
– Czy duchowość zawsze przekłada się na wiarę?
– Na czym polega psychoterapia prowadzona przez osobę duchowną?
– W jaki sposób duchowość łączy się ze zdrowiem psychicznym?
– Czy ksiądz-spowiednik jest postrzegany jako terapeuta?
– Czy opętanie to sprawa duchowa czy kliniczna?

Kiedy: 23 maja 2017 Gdzie: METAFORMA Cafe, ul. Powiśle 11

Odc. 13 “Chciałbym zniknąć… Co wiemy o zjawisku samobójstwa?”

Każdego dnia w Polsce średnio 17 osób odbiera sobie życie. Samobójstwo często traktowane jest jak temat tabu, co sprawia, że narasta wokół niego wiele mitów i krzywdzących przekonań. W niektórych sytuacjach jest ono w nadmierny sposób nagłaśnianie i szeroko komentowane. Nie daje to jednak odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytanie: Dlaczego?

Na spotkaniu zastanawialiśmy się, w jaki sposób można rozumieć próby samobójcze i samobójstwo dokonane. Zadaliśmy też pytania:
– Dlaczego liczba samobójstw rośnie?
– Dlaczego mówi się, że mężczyźni są skuteczniejsi?
– Czy możemy zauważyć problem wcześniej i zdążyć z pomocą?

Naszym gościem był lek med. Marcin Zygmuntowicz, specjalista psychiatra.

Kiedy:14 marca 2017 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11

Odc. 12 “Między słowem a tabletką”

Obecnie dużo mówi się o biologicznym podłożu cierpienia psychicznego. Istnieje wiele metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych, choć najpopularniejsze są farmakoterapia oraz psychoterapia. Na spotkaniu zastanawialiśmy się, czy te dwie metody wykluczają się czy też uzupełniają? Dyskutowaliśmy nad tym, w jaki sposób można myśleć o leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych: “leki a psychoterapia” kontra “leki i psychoterapia”. Zadaliśmy sobie wiele pytań, min.:

– Co jest skuteczniejsze: psychoterapia czy farmakoterapia? Czy można porównywać te metody leczenia?
– Jakie są skutki uboczne leków i psychoterapii?
– Jak wygląda współpraca między psychiatrami a psychoterapeutami w szpitalach i poradniach?
– Czy są zaburzenia i choroby które można leczyć tylko lekami lub tylko psychoterapią?

Gośćmi byli specjaliści pracujący w ośrodkach leczenia zdrowia psychicznego: dr hab. med. Maciej Pilecki, specjalista psychiatra, psychoterapeuta; lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra; mgr Tadeusz Reimus, psychoterapeuta, coach, trener.

Kiedy: 15 grudnia 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11

Odc. 11 “Kształt psychoterapii… Jak ona wygląda?”

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak wygląda proces psychoterapeutyczny i czego można się po nim spodziewać. Odpowiedzieliśmy sobie min. na te pytania:
– Jakie są charakterystyczne zjawiska w psychoterapii?
– Z jakim problemem można się zgłosić do psychoterapeuty?
– Czy ja muszę wiedzieć jaka terapia jest dla mnie dobra?
– Czy można korzystać z różnych form psychoterapii jednocześnie?
– Czy psychoterapia boli?

Naszymi Gośćmi były psychoterapeutki mgr Milena Kużdub i mgr Zuzanna Kasprzak
Kiedy: 27 października 2016 r., Gdzie: Sweet Life

Odc. 10 “Jeść czy nie jeść? Oto jest wyzwanie…”

Spotkanie dotyczyło zaburzeń odżywiania. Zadaliśmy sobie wiele pytań, m.in:
– Czy wystarczy zacząć jeść żeby wyzdrowieć?
– Kiedy objadanie się staje się zaburzeniem?
– Czy wymiotowanie może być rodzajem diety?
– Czy przez zaburzenia odżywiania można zachorować na demencję?

Zastanawialiśmy się też jak można pomóc sobie lub bliskiej osobie, która zmaga się z problemami związanymi z odżywaniem.Naszym Gościem była prof. dr hab. Barbara Józefik – psychoterapeutka i specjalista II st. z psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.

Kiedy: 30 czerwca 2016 r. Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10

Odc. 9 “Płeć, w której żyję”

W Polsce wciąż tematyka tożsamości płciowej jest obciążona niewiedzą i ogromną ilością stygmatyzujących mitów. W związku z tym, w ramach Queerowego Maja odbyło się nasze spotkanie pod hasłem “Płeć, w której żyję”. Zastanawialiśmy się nad bardzo podstawowymi, choć wcale nieprostymi zagadnieniami dotyczącymi identyfikacji płciowej, m.in.
– Czym w ogóle jest płeć?
– Czy jest to zjawisko binarne?
– Co może warunkować naszą tożsamość płciową?
– Co oznacza termin genderqueer?

Naszym Gościem była mgr Marta Dora – psycholog, psychoterapeutka, członkini Fundacji Trans-Fuzja
Kiedy: 22 maja 2016 r. Gdzie: Cafe Szafe, ul Felicjanek 10

Odc. 8 “Pod mocnym nałogiem”


Na spotkaniu dotyczącym uzależnień odnieśliśmy się do często zadawanych pytań:
– Czy osoby uzależnione mają słaby charakter?
– Czy jest się uzależnionym przez całe życie?
– Czym różni się “normalne” picie od alkoholizmu?
– Kiedy wybrać się do specjalisty?

Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra oraz mgr Anna Bobola, terapeutka uzależnień.

Kiedy: 24 kwietnia 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11

Odc. 7 “50 twarzy szpitali psychiatrycznych”

Na spotkaniu rozmawialiśmy m.in. o tym:
– Co dzieje się wewnątrz szpitali psychiatrycznych?
– Jak można się tam dostać i jak opuścić?
– Czy możliwe jest leczenie (się) bez zgody?
– Co w ogóle oznacza leczenie się na oddziale psychiatrycznym?

Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Zbigniew Ćwikliński, specjalista psychiatra oraz lek. med. Ewa Niezgoda, specjalista psychiatra, psychoterapeutka.

Kiedy: 20 marca 2016 r. Gdzie: METAFORMA Cafe, Powiśle 11

Odc. 6 “Lęk ma wielkie oczy”

Na spotkaniu zadaliśmy sobie pytania:
– Czym różni się strach od lęku?
– W jaki sposób leczy się zaburzenia lękowe?
– Kiedy rozpoznać moment, w którym należy wybrać się do specjalisty?
– Czy da się wyeliminować lęk ze swojego życia?
– Co mają wspólnego zaburzenia lękowe z nerwicą?

Naszymi Gośćmi byli: lek. med. Paweł Gałek, specjalista psychiatra oraz mgr Małgorzata Bletek, psycholog i psychoterapeutka.

Kiedy: 21 lutego 2016 r Gdzie: METAFORMA Cafe

Odc. 5 “Psychoterapia – jak to działa?”

Na spotkaniu poznaliśmy definicję psychoterapii oraz czynniki, które wypływają na jej skuteczność. Zastanawialiśmy się min. nad tym czym różni się CBT od psychoanalizy oraz ile może trwać psychoterapia.

O doświadczeniu w pracy w poszczególnych podejściach opowiedzieli nasi goście: mgr Edyta Biernacka – psychoanalityczka, mgr Zofia Pierzchała – psychoterapeutka Gestalt i dr n .med. Grzegorz Mączka – psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.

Kiedy: 29 marca 2015r., Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10

Odc. 4 “Depresja – nieefektywny stan afektywny”


Na spotkaniu nakreśliliśmy czym jest depresja i odnieśliśmy się do mitów dotyczących tej choroby, min. utożsamiania jej z lenistwem, czy „dołkiem”. Opowiedziałyśmy o naszych badaniach dotyczących postrzegania społecznego zaburzeń afektywnych. O pracy z osobami chorymi na depresję mówił nasz gość specjalny – dr n. med. Grzegorz Mączka, psycholog i psychoterapeuta.

Kiedy: 17 grudnia 2014 r. Gdzie: Cafe Szafe, Felicjanek 10

Odc. 3 “LGBTQIA – inni czy różnorodni?”

Spotkanie dotyczyło psychologii osób LGBTQIA. Mówiliśmy o tym jak zmieniało się ujęcie różnych orientacji, tożsamości, postaw i zachowań seksualnych w kontekście patologii i zdrowia psychicznego. O specyfice pracy psychologicznej z osobami LGBTQIA rozmawialiśmy z naszymi gośćmi – dr Grzegorzem Iniewiczem, dr Bartoszem Grabskim oraz Magdaleną Mijas, redaktorami książki “Wprowadzenie do psychologii LGB”.

Kiedy: 12 maja 2014 r. Gdzie: Kawiarnia „Cudowne Lata”

Odc. 2 “Schizofrenia – kaftan społeczeństwa”


Przypomnieliśmy jakie są różnice między zawodami psychologa, psychoterapeuty i psychiatry. Nakreśliliśmy również czym jest schizofrenia i odnieśliśmy się do mitów dotyczących tej choroby. O pracy z osobami chorymi na schizofrenię opowiedział nasz Gość – dr n. med. Mariusz Furgał, psychiatra i psychoterapeuta.

Kiedy:15 kwietnia 2014 r. Gdzie: MASSOLIT Books & Cafe

Odc. 1 “Gabinet osobowości”

Opowiedzieliśmy  m.in. o różnicach miedzy zawodami psychologa, psychoterapeuty i psychiatry oraz zarysowaliśmy czym są zaburzenia psychiczne, jakie ich rodzaje wyróżniamy i gdzie można szukać pomocy. Wyjaśniliśmy czym są zaburzenia osobowości, tłumacząc dlaczego błędne jest powszechne przekonanie iż osoba nimi dotknięta ma rozszczepioną tożsamość. Sposoby terapii tych ostatnich  przedstawił  gość specjalny – mgr Katarzyna Synówka, psychoterapeutka pracująca w KSPP oraz na OLZOiN w Szpitalu im. Babińskiego

Kiedy: 2 marca 2014 r., Gdzie: MASSOLIT Books & Cafe

Napisz do nas

Nie ma nas teraz w pobliżu. Zostaw wiadomość, a odpiszemy najszybciej jak to możliwe :)

Not readable? Change text.